Jeśli szukasz najbardziej niebezpiecznych aplikacji na telefonie, to trafiłeś we właściwe miejsce. Wiele z tych aplikacji to po prostu gloryfikowane adware. Możesz ich uniknąć wiedząc czego szukać, ale wiele innych będzie prosić o niepotrzebne uprawnienia do działania. Aby nie zostać oszukanym przez takie aplikacje, zastosuj się do tych prostych wskazówek:

Niepotrzebne uprawnienia

Istnieje wiele sposobów, aby dostrzec potencjalnie niebezpieczne aplikacje w telefonie. Na przykład, jeśli aplikacja latarki prosi o pozwolenie na lokalizację, lub Twój aparat, albo zastanawiasz się, dlaczego aplikacje do edycji zdjęć chcą uzyskać dostęp do Twoich wiadomości SMS, zwróć uwagę na aplikacje, które proszą o pozwolenia na korzystanie z tych narzędzi. Niepotrzebne uprawnienia dla niebezpiecznych aplikacji w telefonie nie muszą być złośliwe, ale są czerwoną flagą.

Większość aplikacji nie wymaga tych uprawnień. Niektóre mogą potrzebować ich do uruchomienia, ale inne mogą być po prostu niezbędne, aby aplikacja mogła wykonywać swoją pracę. Poza tym, że są one bezużyteczne dla telefonu, mogą być wykorzystywane przez złośliwe aplikacje do uzyskania dostępu do lokalizacji telefonu i informacji o stanie zdrowia. Najlepszym sposobem na wykrycie, czy aplikacja prosi o uprawnienia, jest przejrzenie jej prośby o uprawnienia w Sklepie Google Play.

Oprócz aplikacji wymagających uprawnień do usług lokalizacyjnych, aplikacje te mogą również prosić o odczytanie wiadomości tekstowych, a nawet haseł. Chociaż na początku może się to wydawać nieszkodliwe, może to narazić Twoje wrażliwe informacje, jeśli zostaną przyznane niewłaściwe uprawnienia. Poza tym ważne jest, aby sprawdzić opis aplikacji lub konfigurację aplikacji przed udzieleniem jej jakichkolwiek uprawnień. W większości przypadków deweloperzy wyjaśnią potrzebę tych uprawnień w opisie lub konfiguracji aplikacji.

Oprogramowanie szpiegowskie podszywające się pod rozwiązania antywirusowe

Ten rodzaj złośliwego oprogramowania ma potencjał do kradzieży informacji osobistych użytkownika, w tym wiadomości tekstowych, zdjęć, filmów i historii przeglądania. Może być również wykorzystywane do szantażu, wymuszeń, przemocy domowej lub do szpiegowania użytkownika. Te typy oprogramowania szpiegowskiego mogą być również trudne do wykrycia, ponieważ zostały zaprojektowane tak, aby być niewidoczne. Ponadto, ponieważ są tak ukryte, mogą prześlizgnąć się przez proces weryfikacji i zostać pobrane 140 000 razy.

Złośliwe oprogramowanie działa cicho w tle, wykorzystując dodatkowe dane, gdy telefon nie jest podłączony do sieci Wi-Fi, więc możesz go nawet nie zauważyć. Możesz jednak dowiedzieć się, czy Twój telefon został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, obserwując niektóre z jego objawów. Na przykład, jeśli zauważyłeś nagły wzrost rachunku za telefon po zainstalowaniu nowej aplikacji lub jeśli urządzenie stale się przegrzewa, może to wskazywać na infekcję złośliwym oprogramowaniem.

Jeśli martwisz się o spyware na swoim urządzeniu z Androidem, możesz zacząć od odinstalowania wszelkich podejrzanych aplikacji. Możesz również wykonać pełne skanowanie antywirusowe urządzenia, wchodząc w „tryb bezpieczny” i usuwając podejrzane aplikacje. Jednak może być konieczne usunięcie większej liczby aplikacji, aby całkowicie pozbyć się oprogramowania szpiegowskiego. Aby usunąć oprogramowanie szpiegowskie z telefonu, otwórz Ustawienia, a następnie stuknij Aplikacje. Następnie odfiltruj wszelkie nieznane aplikacje. Jeśli nie jesteś pewien, co robi dana aplikacja, spróbuj wyszukać jej nazwę w Internecie. Jeśli inne osoby zgłosiły problemy z aplikacją, warto ją odinstalować i usunąć.

Oszukańcze aplikacje

Istnieje wiele sposobów na ochronę przed oszustami, w tym trzymanie się z dala od aplikacji stron trzecich. Chociaż większość oszustów stosuje podobne taktyki, aby zdzierać z ludzi, ewoluują one na przestrzeni lat. Aby nie paść ofiarą jednego z tych schematów, należy zwracać uwagę na prośby kierowane przez oszustów. Niektóre z tych oszustw można wyśledzić sprawdzając wyciągi z konta pod kątem nieautoryzowanych opłat, co jest czerwoną flagą oszustwa.

Powszechną czerwoną flagą, której należy unikać, jest sytuacja, gdy aplikacja wygląda na stworzoną w pośpiechu, z błędami ortograficznymi i niskiej jakości grafiką. Większość renomowanych twórców aplikacji jest sumienna, ale jeśli aplikacja wygląda na stworzoną w pośpiechu lub niechlujnie, to prawdopodobnie jest to oszustwo. Inną wskazówką dotyczącą fałszywej aplikacji jest to, że używa ona tego samego brandingu, co legalna aplikacja. Oszuści prawdopodobnie używają w swoich oszustwach obrazów o niskiej jakości.

Jeśli nie jesteś pewien, czy oszukańcza aplikacja jest prawdziwa czy fałszywa, możesz spróbować zbadać reputację dewelopera na portalach społecznościowych i przeczytać recenzje. Legalni twórcy aplikacji mają stronę internetową i recenzje na temat swoich aplikacji. Nie ufaj żadnej aplikacji scam z mniej niż gwiezdnymi recenzjami. Jeśli deweloper nie ma strony internetowej lub formularza kontaktowego, powinieneś być w stanie dowiedzieć się więcej o samym oszustwie.

Darmowe oprogramowanie, które kradnie pieniądze

Darmowe oprogramowanie na telefon, które kradnie pieniądze, rozprzestrzenia się jak dziki ogień. Cyberprzestępcy opracowują fałszywe aplikacje i pozują na legalne aplikacje, aby zwabić niczego nie podejrzewających użytkowników. Niektóre z tych złośliwych aplikacji proszą również o podanie danych osobowych, takich jak dane konta bankowego, PIN do weryfikacji mobilnej i inne szczegóły. Po zainstalowaniu zaczną one zbierać dane użytkownika, takie jak hasła i dane logowania do aplikacji bankowych i kryptowalutowych. Po zainfekowaniu urządzenia te złośliwe aplikacje mogą szantażować ofiarę, aby przekazała dane swojej karty kredytowej.

Adware, które Cię blokuje

Jeśli uważasz, że Twój telefon jest zainfekowany, istnieje kilka sposobów na usunięcie adware. Po pierwsze, odłącz go od Internetu. Następnie przejdź do Ustawienia > Bezpieczeństwo > Nieznane źródła. Możesz chcieć wyłączyć każdą aplikację, której brakuje ikony. Jeśli zauważysz, że Twój telefon nie może się uruchomić, możesz mieć infekcję adware. Jeśli nie chcesz używać telefonu, powinieneś go usunąć. Czasami dziwne numery telefonu mogą przesyłać wirusy. Jeśli nie jesteś pewny, to sprawdź czyj to numer.

To złośliwe oprogramowanie wykorzystuje luki w zabezpieczeniach, aby uzyskać dostęp do telefonu. Ponadto nadaje sobie prawa administratora, zmniejszając potrzebę zatwierdzania uprawnień przez użytkownika. Po zainstalowaniu malware działa niewykryte i nawet nie zorientujesz się, że tam jest. Zauważysz reklamy, które pojawiają się niezależnie od używanej aplikacji, ikony aplikacji, które znikają, oraz szybszy drenaż baterii. Może również zacząć instalować niechciane aplikacje bez zauważenia przez Ciebie.

Po zainstalowaniu aplikacji adware, infekcja zmieni zachowanie Twojego telefonu. Twoja bateria będzie się rozładowywać, a aplikacje będą się często zawieszać. Twój telefon nie będzie również w stanie uruchomić się lub wyświetlić żadnych plików. Te objawy są często związane z infekcją adware. Jeśli nie jesteś w stanie ponownie uruchomić telefonu, wirus mógł zainfekować Twój telefon. Co więc powinieneś zrobić?