Pomimo zagrożeń związanych z uzależnieniem od telefonu komórkowego, każdego dnia dziewięć osób umiera z powodu rozproszonej jazdy. Chociaż niebezpieczeństwo prowadzenia samochodu podczas rozmowy przez telefon komórkowy jest dobrze znane, większość ludzi lekceważy to niebezpieczeństwo w imię bycia „podłączonym”. Niestety, przymus sprawdzania wiadomości telefonicznych i odpowiadania na SMS-y subtelnie wpływa na nasze życie. Nie jesteśmy w stanie skupić się na ważnych zadaniach, relacjach i nie tylko, gdy stale sprawdzamy nasze telefony. Może to spowodować, że zaniedbujemy nasze obowiązki i stajemy się niezdolni do wykonywania naszej pracy.

Symptomy

Niezależnie od tego, czy masz uzależnienie od Facebooka, Instagrama, czy wiadomości tekstowych, ważne jest, aby zająć się podstawową przyczyną uzależnienia od telefonu. Osoby uzależnione od swoich telefonów mogą doświadczyć utraty czasu i wycofania z rzeczywistości. Może to nawet wpłynąć na ich relacje i karierę. Mogą znaleźć się sięgając po swój telefon, aby sprawdzić, czy nie ma w nim ważnych informacji. Na szczęście istnieje kilka opcji leczenia uzależnienia od telefonu. W niektórych przypadkach ludzie mogą szukać pomocy u lekarza, terapeuty, programu cyfrowego detoksu lub poradnika samopomocy. Znaki i objawy uzależnienia od telefonu są podobne do tych z innych uzależnień behawioralnych, w tym utraty kontroli i rzeczywistych szkód.

Niektórzy ludzie, którzy doświadczają objawów uzależnienia od telefonu, mogą być nieświadomi, że wykazują oznaki problemu. Stan ten może przerodzić się w uzależnienie od procesu, w którym ludzie uzależniają się od konkretnego zadania lub czynności. Choć początkowo uzależnienie od procesu może wydawać się łagodne, może ono przerodzić się w zachowania ryzykowne, zażywanie narkotyków i inne uzależnienia. Jeśli zauważyłeś któryś z tych znaków, możesz cierpieć z powodu uzależnienia od telefonu.

Innym objawem uzależnienia od telefonu są problemy ze snem. Jeśli do późna siedzisz na telefonie, możesz nie być w stanie zasnąć. Niebieskie światło z ekranu może zakłócać sen i odzwierciedlać spadek jakości snu. Może nawet sprawić, że poczujesz niepokój. Jeśli martwisz się, że nie możesz spać, możesz rozważyć odłączenie się od telefonu na jeden dzień. Odłączając się od telefonu na kilka dni, możesz powoli odzyskać niezależność i przestać odczuwać niepokój.

Istnieje wiele sposobów na walkę z uzależnieniem od telefonu. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z nim jest szukanie pomocy. Dotrzyj do rodziny i przyjaciół, poszukaj pomocy medycznej i pamiętaj, że uzależnienie od telefonu można wyleczyć, jeśli poddasz się odpowiedniemu leczeniu. Nie pozwól, aby uzależnienie od telefonu przejęło Twoje życie. Jeśli jesteś gotowy do podjęcia działań, nigdy nie jest za późno na zmiany. Najlepiej poszukać leczenia, zanim stanie się ono uzależnieniem.

Leczenie

Kilka objawów uzależnienia od telefonu to niepokój, kiedy się przerywa, sięganie po telefon, aby znaleźć przyjaciela lub odpowiedzieć na tekst. Fantazmatyczne wibracje i niepokój, gdy bateria umiera, mogą być objawami uzależnienia od telefonu. Trudno jest uwolnić się od tego nałogu na własną rękę. Pokusa jest zawsze w pobliżu, więc najlepiej szukać pomocy z zewnątrz. Leczenie uzależnienia od telefonu może być pomocnym narzędziem w przerwaniu cyklu uzależnienia od telefonu.

Dla nastolatków, którzy doświadczają poważnych objawów uzależnienia od smartfonów, specjalistyczne ośrodki leczenia oferują programy cyfrowego detoksu. Terapia indywidualna to kolejna opcja, która pomaga ludziom kontrolować ich wykorzystanie technologii. Terapia poznawczo-behawioralna pomaga uczestnikom zmienić swoje postrzeganie technologii i radzić sobie z niewygodnymi emocjami. Doradztwo małżeńskie może być istotną częścią programu. W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, terapia może obejmować również doradztwo ze strony doradcy lub rówieśnika. Oprócz leczenia objawów uzależnienia od telefonu, leczenie uzależnienia od telefonu może być również konieczne dla osób cierpiących na współwystępujące zaburzenia.

Terapia uzależnienia od telefonu może być wymagana dla osób, które mają przymus korzystania z telefonu komórkowego. Pomoże im rozpoznać, że problem jest poważniejszy niż wcześniej sądzili. Po leczeniu muszą nauczyć się, jak radzić sobie z problemem i wrócić do normalnej rutyny. Po wyzdrowieniu, osoba będzie używać telefonu komórkowego tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, a nie używać go dla wygody. Celem leczenia jest przekwalifikowanie mózgu, aby uzależnienie od telefonu komórkowego nie przejęło kontroli nad Twoim życiem.

Ostatnie badanie wykazało, że przewlekłe korzystanie z telefonu może wpływać na chemię mózgu. Naukowcy odkryli, że przewlekłe używanie telefonu zmieniło proporcje GABA w mózgu do innych neuroprzekaźników. Terapia poznawczo-behawioralna może pomóc przywrócić tę chemię do normalnego stanu. Efekty tej terapii są znaczące i prawdopodobnie będą trwały przez całe życie. Wyniki tych badań są obiecujące dla pacjentów cierpiących z powodu uzależnienia od telefonu. W tym artykule przedstawiono główne możliwości leczenia uzależnienia od telefonu.

Leczenie stacjonarne

Korzystanie ze smartfonów stało się codzienną częścią naszego życia. Choć niektórzy z nas mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, uzależnienie od telefonu może prowadzić do depresji i samobójstwa u nastolatków. W rzeczywistości, korzystanie z telefonu jest szczególnie powszechne wśród dziewcząt. Według ostatnich badań, liczba samobójstw wśród dziewcząt wzrosła o 65% od 2010 do 2015 roku, a wskaźnik ciężkiej depresji wśród dziewcząt wzrósł o 58%. Wielu ekspertów uważa, że zwiększony wskaźnik samobójstw jest bezpośrednio związany z wpływem używania telefonu.

Wiele nastolatków przyznaje się do uzależnienia od telefonu. Po prostu nie wyobrażają sobie życia bez swoich telefonów. Na szczęście wskaźniki używania narkotyków przez nastolatków i uzależnienia od alkoholu spadają. Eksperci twierdzą nawet, że pobudzenie telefonem komórkowym to nowa epidemia, która okazuje się równie niebezpieczna jak inne narkotyki. Poprzez leczenie zaburzenia wcześnie, istnieje mniej szans, że uzależnienie od telefonu stanie się problemem na całe życie. Poniżej przedstawiono niektóre zalety leczenia stacjonarnego w przypadku uzależnienia od telefonu.

Niektóre programy leczenia stacjonarnego nie pozwalają na używanie telefonów komórkowych w pierwszej fazie programu. Dzieje się tak dlatego, że ośrodki leczenia zamkniętego skupiają się na procesie zdrowienia, a nie na rozproszeniu uwagi przez telefon. Później, niektóre odwyki pozwalają na dostęp do telefonu komórkowego, ale tylko w określonych odstępach czasu. Niektóre stacjonarne leczenie uzależnienia od telefonu może skupiać się na konkretnej populacji. Jeśli zmagasz się z uzależnieniem, leczenie stacjonarne uzależnienia od telefonu jest doskonałym sposobem na jego pokonanie.

Używanie telefonu komórkowego może prowadzić do zmian osobowości, niepokoju i stresu. Osoby uzależnione od telefonu mogą odczuwać złość, gdy im się przerywa lub gdy są znudzone, sięgają po telefon w nocy lub stają się drażliwe i impulsywne. Może to również wpływać na ich zdrowie i relacje. Chociaż jest to bardzo destrukcyjne uzależnienie, nie musi to oznaczać, że będziesz musiał całkowicie pozbyć się swojego telefonu. Istnieje wiele opcji leczenia, aby pokonać ten stan, a proces jest znacznie prostszy niż mogłoby się wydawać.

Leczenie uzależnienia od telefonu może pomóc Ci przestać używać telefonu, a także zapobiec nawrotowi uzależnienia. Leczenie stacjonarne dla uzależnienia od telefonu może również obejmować terapię, która obejmuje rekreację terapeutyczną. Terapia sztuką i podejście muzyczne mogą być pomocne dla osób zmagających się z uzależnieniem. Podczas leczenia pacjenci mogą nawet uczestniczyć w zajęciach z gry na bębnach. Ta metoda leczenia może być komplementarna do terapii uzależnienia od telefonu. Istnieje wiele rodzajów terapii, które są dostępne dla osób cierpiących na uzależnienie od telefonu, a dobrym wyborem może być program odwykowy.

Nomofobia (strach przed byciem bez telefonu komórkowego)

Ludzie z nomofobią boją się być bez swoich telefonów komórkowych, czy to dlatego, że źle je umieścili, zapomnieli, czy po prostu nie mogą ich znaleźć. Czy strach wynika ze stresu lub zmartwienia związanego z byciem bez telefonu, może być wyniszczający dla jednostki. Choć nie ma konkretnego lekarstwa na nomofobię, terapeuta może zasugerować terapię poznawczo-behawioralną (CBT) lub terapię ekspozycyjną. Czasami lekarz przepisuje leki w celu złagodzenia objawów. Często ludzie również zastanawiają się kto dzwonił.

W jednym z badań zbadano nomofobię jako objaw obsesyjnego zachowania i stwierdzono, że ci, którzy wykazywali wyższe wyniki, wykazywali również większy niepokój, gdy ich telefony komórkowe były nieobecne. Chociaż to badanie nie jest rozstrzygające, wskazuje, że nomofobia może być prekursorem innych stanów zdrowia psychicznego. Nomofobia jest również związana z zaburzeniami osobowości. Ponadto osoby o wyższym poziomie wykształcenia, lepszych relacjach i większych dochodach częściej doświadczały tego lęku.

W badaniu przyjrzano się wielu zmiennym niezależnym, w tym wiekowi, płci i nasileniu nomofobii. Oceniano również liczbę godzin spędzonych na korzystaniu z telefonu komórkowego. Badacze poprosili również uczestników o wskazanie, czy korzystanie przez nich z telefonu komórkowego było czynnością zakazaną lub niebezpieczną. Wydaje się jasne, że te problemy behawioralne są na wzrost wśród wielu Amerykanów. Nomofobia to prawdziwy problem dla wielu z nas! Nomofobia może powodować zaburzenia fizyczne, psychiczne i emocjonalne.

Nomofobia nie jest rozpoznawana przez DSM, ani nie jest wymieniana jako objaw lęku społecznego. Niezależnie od jej formalnej definicji, jest to stan zdrowia psychicznego, który wymaga zajęcia się nim. Wyszkoleni specjaliści od zdrowia psychicznego mogą pomóc ludziom radzić sobie z tymi objawami i przezwyciężyć negatywne skutki nomofobii. W rzeczywistości, doktorant i profesor nadzwyczajny na Iowa State University opracowali kwestionariusz do identyfikacji nomofobii, który został przetestowany na 301 studentach college’u w 2015 roku. Kwestionariusz okazał się wiarygodny, wskazując, że osoby z nomofobią zostały skategoryzowane jako mające różne stopnie zaburzenia. Podobne badania mogłyby ostatecznie doprowadzić do stworzenia bardziej szczegółowych kryteriów diagnostycznych.

Nomofobia jest ważną cechą psychologiczną, która przewiduje problematyczne uzależnienie od telefonu komórkowego. Uczestnicy, którzy boją się pozostać bez telefonu komórkowego, zwiększali swoje szanse na uzależnienie od telefonu 11-krotnie, podczas gdy uczestnicy, którzy spędzają ponad trzy godziny dziennie na swoim smartfonie, byli bardziej narażeni na rozwój uzależnienia od telefonu. Nomofobia może być związana z innymi cechami psychologicznymi, które mogą utrudniać lub nawet zagrażać korzystaniu z telefonu.